Görüntülü Sohbet

Görüntülü Sohbet Nedir?

Görüntülü Sesli chat internet üzerinde kullanılan modern bir iletişim biçimidir. Genellikle uzak mesafeler arasında kullanılan bu sesli iletişim programları sayesinde, serverler ile bağlantı kurarak sağlanır. Günümüzde iletişimin Telefonlar ile maliyeti çok yüksek olmasından dolayı, insanlar artık bu görüşmeleri internet üzerinde yapmaya çalışıyor.

Bu Görüntülü sesli chat iletişim araçlarını başta haberciler olmak üzere bir çok insan kullanmakta. Bunun nedeni ise dünyanın bir ucundan diğer ucuna yapılan görüşmelerin, web üzerinde maliyeti nerde ise ücretsiz denilebilecek kadar çok düşük olması. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu iletişim araçlarıda çoğalmaya başladı.

Görüntülü ve Kemaralı Sohbet

Bir çok insanın uzakta bulunan yakınları ile canlı olarak web kameraları ile gerçekleştirdikleri görüşmelere görüntülü sesli chat denir. Bunun yanı sıra internet bağlantılarının çok hızlı olmasından dolayı bir çok Tv kanalı ve radyo programlarıda bu iletişim araçları ile canlı yayınlar kurmaktalar. Son dönemlerde Facebook üzerinden bir çok insan web kameraları ile görüntülü olarak canlı yayın gerçekleştirdiklerini görmekteyiz.

Yaşadığımız çağda görüntülü sesli sohbet siteleri, ve buna benzer platformlar, artık yaşamın bir parçası haline gelmiş durumda.
Modernleşen dünyada insanlar arasındaki uzaklık mesafisi ne kadar uzak olursa olsun, bir yakınınız ile, sesli chat canlı iletişim araçları sayesinde hasret gidermenin kolaylığını yaşamaktalar. Eski ile şimdiyi karşılaştırmak mümkün değil.

Önceleri canlı iletişim aracı olan kameralı sesli sohbet web siteleri yoktu, insanlar sadece mektup yöntemini kullanırlardı. Daha sonra ev telefonların çıkması ile birlikte bu biraz daha kolaylaştı. Ama mektup yöntemine göre çok hızlı bir iletişim olarak bilinirdi. Şimdi bu dahada kolaylaştı, birisi ile görüşme yaptığınızda sanki komşunuz ile camdan, cama yakın konuşuyormuş gibi görünmekte. Saniyeler içerisinde sevdiğiniz insanları görüntülü sesli chat siteleri sayesinde özlem ve hasret giderilebilyior.

Bu gibi kameralı sesli sohbet odaları web sitelerine giriş yapmak çok kolay. Bunlar ücret ödenmiyen ve üyelik yapmaya gerek duyulmadan giriş yapılan web siteleridir. Yukarıda bulunan görüntülü seslisohbet girişinden, giriş yapmanız ve orada sadece yapılması gereken tek birşey var, oda Activex denetimini yüklemeniz.

Sanal ortamda sohbet eden insanların bir çoğu, Türkiye’nin ilk sesli chat sitesi neresidir diye merak ederler. Bizde insanların bu merakını gidermek için ve bilgilendirmek için, böyle bir makale yazmaya karar verdik.

2001 yılından önce, Türkiye’de yazılı sohbet siteleri hizmet veriyordu. 13 Aralık 2001 yılında web sitemizin açılması ile birlikte, Türkiye’de insanlar yazılı sohbet web sayfalarını bırakarak, sitemizde kameralı sesli chat sistemi ile sohbet etmeye başladı. Türkiye’nin ilk kameralı sesli chat sayfası, seslisohbetde.com web sitesidir, yani şu an bulunduğunuz web sayfadır.

Sesli Sohbet ve Sesli Chat Odaları

Bunun doğru olup, olmadığını web arşivi sitesinden, öğrenebilirsiniz. Web arşivi web sitesinden hangi web sayfasının hangi tarihte açıldığını, içeriğini ve bütün güncelleme tarihlerini görmeniz mümkün.

Sitemizin kuruluş tarihi, 13 Aralık 2001. Burası ilk açıldığında, arama motoru yapma gibi bir durum söz konusuzdu. Bundan dolayı, domain ismini, SesliSohbetde olarak aldık. Ama aniden karar değiştirerek, kameralı sesli chat yapmaya karar verdik. Çünkü türkiye’de hiç kameralı sesli chat odaları web sitesi yoktu. Bu konu ile ilgili, sanırım sizleri yeterince aydınlattık.